Udržet kočky hravé a plné síly je pořádná fuška!

 

 

Přestože Kočky mají 9 životů, tak se bez své ošetřovatelky rozhodně nemohou obejít. A právě člověk, který si se mnou povídal zastává tuto funkci. Kočky k ní často chodí se svými bolístkami na těle i na duchu. Bez ní by totiž většina Koček vyčerpalo svých 9 životů dříve než by stačilo říci švec. Celé zpovídání se vedlo ve velmi optimistickém duchu. Doufám, že to na vás bude také tak působit.

 

Jakou máš vystudovanou školu?

            Vystudovala jsem střední zdravotnickou, pak mám dvouletou nástavbu se specializací v anestesii a resuscitaci. A pak mám ještě dvouletou specializaci v oboru audiologie. To jsou takové speciální pojmy. Audiologie je obor, který se zabývá vyšetřováním sluchu, poruchami rovnováhy a problémy s ušním šelestem, pískáním v uších a tak.

 

Jak jsi se dostala k tomu, že děláš zdravotnici u muzikálů?

            Začalo to na Ježíšovi, kde jsem dělala brigádu jako uvaděčka, pak jsem dělala inspektorku hlediště a pomáhala na produkci. Když potom Ježíš skončil, tak jsem dostala nabídku dělat inspici na Rusalce, která se právě rozjížděla. Rusalka bohužel předčasně skončila a tak se chvíli nic nedělo. Potom byli Starci na chmelu  a tam mě vlastně oslovili, protože věděli, že jsem zdravotník, tak jestli nechci dělat zdravotnický dozor. Takže jsem dělala na Starcích a pak se mi ozvali z Koček, když byly předpremiéry, jestli bych nechtěla přijít a já jsem řekla, že určitě, a tak jsem tam.

 

Musela jsi mít nějaké speciální zkoušky, abys mohla být u muzikálů?

            To už je dané tou specializací. To že mám anestezii, resuscitaci a intenzivní péči to už vlastně jsi specializovaná pro takovou záchranářskou činnost.

 

Co máš za úkol dělat?

            V podstatě tam funguji jak pro diváky, tak i pro herce. Řeším jakékoliv problémy co se týče zdraví. Jak už drobné úrazy, které jsou velmi časné, tak když zkolabuje někdo z diváků nebo herců. Kdyby došlo na nejhorší, tak jsem schopna poskytnout neodkladnou péči, což znamená resuscitaci a zajistit životní funkce do chvíle než přijede záchranka.

 

Kdyby ses mohla ještě jednou rozhodnou stala by ses znovu zdravotnicí?

            No, asi už ne. I když mě to hodně baví, ale ve zdravotnictví není moc růžová situace. Já jsem původně po zdrávce měla dělat zkoušky na pedagogickou fakultu na logopedii a na poslední chvíli jsem se rozhodla, že na ty zkoušky nepůjdu. Tak možná, že bych šla studovat tuhle školu. Nebo nějaký  humanitní obor.


Musí se na zdravotnici dělat také konkurs?

            Nevím o tom. Já jsem ho dělat nemusela.

 

Máš za sebe nějakou alternaci, nebo chodíš na každé představení?

            Zatím jsem byla na každém představení, ale v případě potřeby vím o několika lidech, kteří by byli schopni mě zastoupit, ale zatím to nebylo potřeba.

 

Chodíš i na muzikály, ve kterých nepracuješ?

            Snažím se, abych viděla co tady v Praze běží. Moc času nemám, tedy neměla jsem, ale když už se hraje míň tak to i stíhám. Mám rozhodně přehled, o tom co běží.

 

Co si myslíš o současných muzikálech?

            Je jich moc, hlavně těch českých a málokterý je kvalitní. Radši kvalita, než kvantita. Jednoznačně pořád vedou ty zahraniční muzikály. Specielně od Webbera, nebo teda tak Bídníci.

 

V jakých muzikálech jsi pracovala?

            Ježíš, Rusalka, Starci na chmelu a Cats.

 

Chtěla bys aby se některý z nich zase začal hrát?

            Hlavně bych ráda, aby se hrály Kočky, ale myslím si, že tak nejúžasnější byl Ježíš. Protože byl první z těch klasických muzikálů a vím o spoustě lidí, kteří na Ježíšovi dělali, že by ho chtěli rozjet znovu, ale myslím si, že už se to nedá, že by to nebylo ono. V Brně teď vlastně bude Ježíš. Ale je to takové, dvakrát nevstoupíš do téže řeky a všichni by srovnávali. To samé je na Bídnících, ti první byly nesrovnatelně lepší, než ti co jsou teď.

 

Chodíš často do kina?

            Chodím. Naposledy jsem viděla teď v Anglii Ostrov, což je sci-fi. Zas tak mě to nenadchlo, ale hrálo tam spousta mých oblíbených herců, takže to spíš byla pro mě taková oddechovka.

 

Na jaké filmy se ráda koukneš?

            Mám ráda dobrou komedii a historické filmy. Mým oblíbeným je Pán Prstenů. Nebo takové ty klasické anglické komedie Dohola, Láska nebeská, Bílá vdova. Mám prostě ráda anglický humor, nemusím moc americké komedie.

 

  Jaké knihy čteš?

            V podstatě všechno, co mi přijde pod ruku. Zase hodně historickou literaturu, pak mám ráda knihy, co se zabývají záhadami a tajemnem, nemyslím teda sci-fi. Mám ráda Barbaru Erskin, ta píše historické romány s nádechem tajemna o minulých životech, duchařina. Potom Pána Prstenů, toho čtu pravidelně dvakrát do roka, aniž by na to měl nějaký vliv ten film.

 

Je nějaká kniha, která je pro tebe opravdu nej?

                        Tak kromě toho Tolkiena mám ráda a často čtu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome. Nebo  Literární poklesky, to je kniha, kterou si beru s sebou, když někam jedu, protože je to moc hezká záležitost.

 

Máš jantar ve slunečním znamení, nebo se Ti jen líbí?

            Tak já jsem Lev, takže ten jantar se ke mně hodí, jako k ohnivému znamení.I když si nejsem jistá, jestli se vždycky uvádí, že by šel ke Lvovi. Vím, že mám kromě jiného karneol, křišťál. Ale jantar mám hlavně ráda, protože na mě působí uklidňujícím dojmem , zvlášť když je prozářen sluníčkem.

 

Máš kladný vztah ke všem zvířatům, nebo jen ke psům a Kočkám?

            Tak já si myslím, že ke všem zvířatům. Kromě pavouků, škvorů a švábů mám ráda všechny. Ani myši a hadi mi nevadí. Mám ráda papoušky.

 

Líbí se Ti hudba od Webbera?

            Většinou ano. Ty nové věci nejsou většinou až tak dobré, jinak Ježíš, Evita, Fantom, Kočky samozřejmě, Josef, to jsou všechno velmi vydařená díla.

 

Který muzikál s jeho hudbou bys tady ráda viděla?

            Josefa a jeho kouzelný barevný plášť. Není to úplně klasický muzikál.Mám ho na DVD a neviděla jsem ho ani v Anglii ani na Slovensku, ale ráda bych ho viděla tady. Myslím si, že by měl úspěch, protože je to muzikál jak pro děti, tak pro dospělé.

 

Jaký nejvážnější úraz jsi ošetřovala?

            Bylo nepříjemné, když si Gábina Jemelíková rozsekla hlavu, pak když měl Filip úraz s nohou. Občas, když kolabuje některý z diváků, tak to se na začátku neví, jestli je to obyčejný kolaps, nebo jestli je to něco vážnějšího. Jinak naštěstí žádné vyloženě vážné věci nebyly.

 

Je v Kočkách více úrazů, když jsou pohybově náročnější, než jiné muzikály?

            Stoprocentně. Tolik úrazů jsem ještě neošetřovala.

 

Jaké úrazy jsou nejčastější?

            Takové ty sportovní. Natažené vazy, výrony, svalová a celková únava, protože je to náročné. Hlavně v tom vedru před prázdninama, to byli vyčerpaní všichni.

 

Lízalo si u Tebe už hodně Koček Své rány?

            Převážná většina a některé i opakovaně

 

Chodíš i na zkoušky, nebo až na představení?

            Teď jsem chodila až na představení. Na zkouškách jsem byla jen na těch předpremiérových. Ale jinak na ostatních muzikálech jsem chodila.

 

Která Kočka tě asi nejlépe vystihuje?

            Možná Moura.

 

Jakým způsobem Ti Kočky ovlivnily život?

            Poznala jsem spoustu skvělých lidí, protože na Kočkách se opravdu sešla dobrá parta. Jsou to většinou chytří a příjemní lidi, i přes všechny problémy, které okolo jsou. Zažila jsem opravdu hezké chvíle v Kočkách. A hlavně ti lidi jsou prima a vídám se s nima i mimo muzikál. A také lidi, kteří tak úplně s muzikálem nesouvisí, spousta z vás klubáků. A to je taky hrozně fajn, že se sešla takováhle parta lidí, kteří mají ten muzikál a ty lidi rádi a že se konají takovéhle skvělé akce, jako je ten dnešní sraz. Je naprosto úžasné, že tohle tak spontánně vzniklo.

 

S Pavlínou Ungrovou jsem si povídala v době, kdy naše srdce byla zaplněna nadějí a štěstím. Je proto velice zvláštní číst její odpovědi teď, kdy jsme spíše obestřeni smutkem a beznadějí nad neslavným koncem tak skvělého muzikálu, jakým Kočky bezpochyby byly.

Doufám, že se alespoň trocha optimismu z Pavlíniných odpovědí dostane skrz tu ledovou bariéru a zahřeje u srdce.

 

Pavlíno, děkuji Ti, že jsi si se mnou tak pěkně povídala a byla během rozhovoru samý vtip. Také děkuji Dentře, která mi opět ochotně poskytla krásné fotografie.